sigarayla savaşanlar
Javascript DHTML Drop Down Menu Powered by dhtml-menu-builder.com
sigarayı bırakmanın yolları
sigara bağımlılık testi
yeşilay
sigarayla savaşanlar hareketi
sigarayla savaşanlar hareketi
     
sigarayla savaşanlar hareketi
sigara bağımlılığı
     
sigarayla savaşanlar hareketi
sigarayla savaşanlar , kanun ve yönetmelikler
     
sigarayla savaşanlar hareketi
 
 
 

 

ÜLKEMİZDE SİGARA İÇME PROFİLİ

 

Sigara ülkemizde ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. Gelişmiş ülkelerde sigara içim oranları azalmasına karşın, gelişmekte olan ülkelerde ve ülkemizde bu oran artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde sigara karşıtı kampanyalar,yasal düzenlemeler ve eğitim ile sigara bağımlılığında düşüş yaşanınca, sigara endüstrisi yasal düzenlemelerin daha gevşek olduğu ve sigara bıraktırıcı eğitim programlarının henüz yeterince olgunlaşmadığı ülkelerde sigara satışlarını destekleyici programlar uygulamaya başladı.1984 yılından sonra Amerika Birleşik Devletlerinde sigara içme oranları % 30 civarında azaldığı halde, Türkiye’de bu oran % 80 civarında artmıştır.

 

Ülkemizde sigara kullanımı açısından durum dehşet vericidir. Yapılan çalışmalar, 15 yaş üstü erkeklerin %62,8,kadınların %24,3 ve tüm nüfusun ise %43,6’sının sigara kullandığını ortaya koymaktadır.

Türk Kalp Çalışması sonuçları bu oranın erkeklerde %53,3 ve kadınlarda ise %19,3 olduğunu göstermektedir. Batı toplumlarının tersine sigara içme sıklığı ülkemizde eğitim düzeyi ile paralel olarak artmaktadır. Okula gitmeyenlerde sigara içme oranı %26, ilkokul mezunlarında %47, ortaokul mezunlarında %52, lise mezunlarında %45 ve üniversite mezunlarında %59'dur.

 

İlginç olarak ülkemizde sigara bırakma programlarında etkin rol oynaması öngörülen tıp doktorlarının %44’ünün, öğretmenlerin % 51’inin ve gazetecilerin % 64’ünün sigara içtiği gösterilmiştir.

 

Ülkemizde sigara içicilerinin %20'si 11–14 yaşları arasında, tüm içicilerin ise %83'ü 21 yaşından küçük bir yaşta sigaraya başlamaktadır. İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinde yapılan bölgesel bir çalışmada erkek öğrencilerin %11,5’i ve kız öğrencilerin ise %1,9%'unun sigara içiyor olduğu gösterilmiştir. İlkokul öğrencilerinin % 95’i sigara markalarını tanımaktadır.

 

Yapılan çalışmalar 19 yaşından sonra sigaraya başlama oranının %10 ,24 yaşından sonra sigaraya başlama oranının ise % 5’lerin bile altında olduğunu gösteriyor. Yani çocuk ve gençlerin önleme çalışmalarında ilk sırayı alması gerektiği görülüyor.

 

 
 
 
     
     
     
     
     
Adres: Büyükdere Cad. No: 58 D: 13 Osman Apt. Mecidiyeköy / İSTANBUL Telefon : 0212 212 50 60 Faks: 0212 274 67 02 mail : bilgi@sigaraylasavasanlar.com.tr

2011(c) sigara.info sitesi içerisinde yeralan tüm metin, resim ve içeriklerin telif hakları Sigarayla Savaşanlar Özel Sağlık Ltd.Şti.'ne aittir. Hiçbir şekilde basılı veya elektronik bir ortamda izinsiz kullanılamaz ve kopyalanamaz.

     Sitemizi Nisan 2010 tarihinden itibaren  122012   kişi ziyaret etmiştir.